:: دوره 4، شماره 3 - ( 3-1396 ) ::
جلد 4 شماره 3 صفحات 232-224 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کیفیت فیزیکی، شیمیایی و میکروبی آب استخرهای شنای شهر خرم آباد در سال 1394
بهرام کمره ئی، مهدی بیرجندی، محمد بازدار، بهرام روشن چراغی ، فاطمه بیرانوند
کمیته تحقیقات دانشجویی و گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت و تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم آباد، ایران
چکیده:   (706 مشاهده)
زمینه و هدف: استخرها علاوه بر جنبه های تفریحی و ورزشی جنبه ی درمانی نیز دارند که در صورت عدم پایش و کنترل بهداشت عمومی آب آنها, این اماکن عمومی می توانند به محل و جایگاه مناسبی برای شیوع بسیاری از بیماری های مربوط با آب تبدیل شوند. هدف از این مطالعه, بررسی کیفیت فیزیکوشیمیایی و میکروبی آب استخرهای شنای شهر خرم آباد و مقایسه ی نتایج آنها با استانداردهای موجود است.
مواد و روش ها: این مطالعه ی توصیفی – مقطعی بود که در 60 مرحله آب استخرهای شنای شهر خرم آباد نمونه برداری شد و پارامترهای دما, pH, کلرآزاد باقیمانده, قلیائیت, سختی, کل کلیفرم, کلیفرم مدفوعی, استرپتوکوک مدفوعی و باکتری های هتروتروف آنها  سنجش شدند.
یافته ها: نتایج مطالعه نشان داد که پارامترهای دما, کدورت, کلرآزاد باقیمانده, pH, قلیائیت, سختی, کل کلیفرم, کلیفرم مدفوعی, استرپتوکوک مدفوعی و باکتری های هتروتروف به ترتیب در 30٪ ،100٪ ،76.7٪ ،83.3٪ ،3/23٪ ،٪ 3/3 ،٪ 3/78 ، 3٪/88 ، 95٪ ،3/93% از نمونه ها  درحد مطلوب بوده اند.
نتیجه گیری: در مجموع بررسی نتایج نشان داد که کیفیت فیزیکو شیمیایی و میکروبی آب استخر های شنای تحت مطالعه از شرایط استاندارد و قابل قبولی برخوردار بودند.
واژه‌های کلیدی: استخر، فیزیکو شیمیایی، کلیفرم، استرپتوکوک مدفوعی، هتروتروف
متن کامل [PDF 333 kb]   (365 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۸



XML   English Abstract   Print



دوره 4، شماره 3 - ( 3-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها