:: دوره 4، شماره 4 - ( 6-1396 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 307-320 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کارایی فرآیند نانو/ پرسولفات (nZVI/PS) در حذف مترونیدازول از محیط‌های آبی
اصغر حمزه زاده، مهدی فضل زاده، کوروش رحمانی
گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران
چکیده:   (1366 مشاهده)
زمینه و هدف: محصولات دارویی به‌ویژه آنتی‌بیوتیک‌ها ازجمله آلاینده‌های نوپدیدی می‌باشند که به دلیل خاصیت تجمعی، اثرات سوء مختلف و ایجاد مقاومت‌های دارویی، نگرانی‌های عمده‌ای را در کنترل محیط‌زیست ایجاد نموده‌اند. ازاین‌رو هدف این پژوهش، بررسی راندمان حذف مترونیدازول (MNZ) از محلول آبی با استفاده از فرایند نانو/ پرسولفات (nZVI / PS)، تعیین گردید
مواد و روش‌ها: این مطالعه تجربی در مقیاس آزمایشگاهی و در سیستم بسته انجام گرفت. در این مطالعه تأثیر فاکتورهایی مثل pH محلول (۱۱-۳)، زمان واکنش (5-150 دقیقه)، دوز نانوذره (025/0-2 گرم در لیتر)، غلظت پرسولفات (1/0- 33/3 میلی مول) و غلظت اولیه مترونیدازول (1-120 میلی‌گرم در لیتر) بر روی راندمان حذف موردمطالعه قرار گرفتند. سنجش میزان مترونیدازول با استفاده از دستگاه‌ HPLC صورت گرفت.
یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که در pH بهینه 3 بیشترین راندمان حذف مترونیدازول به دست آمد. همچنین نتایج نشان داد که در زمان تماس 30 دقیقه و غلظت اولیه آنتی‌بیوتیک مترونیدازول 25 میلی‌گرم در لیتر راندمان حذف برابر 3/90درصد می‌باشد. دوز بهینه و اقتصادی کاتالیست برابر با 0.5 گرم در لیتر و پرسولفات نیز برابر با 85/1 میلی مول به دست آمد.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مطالعه کارایی قابل‌قبول فرآیند نانو/پرسولفات در تجزیه آنتی‌بیوتیک مترونیدازول را نشان دادند و افزایش راندمان 4/62 درصدی تائید کننده تأثیر خوب نانو ذرات آهن صفر ظرفیتی بر فعال‌سازی پرسولفات می‌باشد.
واژه‌های کلیدی: فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته، پرسولفات، نانوذره آهن صفر، مترونیدازول
متن کامل [PDF 413 kb]   (433 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۱XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 4 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها