:: دوره 4، شماره 4 - ( 6-1396 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 321-326 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تأثیر مساحت و ظرفیت استخرهای شنا در افزایش آلودگی کلیفرم ها و باکتری‌های هتروتروف
مقصود جعفری نیا ، محمد نوری سپهر، سمیه اکبری، نگین والائی، حسین نجفی، کوروش کبیر
گروه مهندسی بهداشت محیط، معاونت بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی البرز، کرج، ایران
چکیده:   (986 مشاهده)
زمینه و هدف: شنا یکی از ورزش‌ها و سرگرمی‌های بسیار مناسب و لذت‌بخش برای کلیه‌ی افراد در سنین مختلف، به‌ویژه در فصل گرما محسوب می‌شود. توجه به مسائل و جوانب بهداشتی استخرهای شنا برای تأمین سلامت و رفاه افراد شناگر بسیار مهم است. لذا در این تحقیق ارتباط ظرفیت و مساحت استخر با میزان آلودگی میکروبی و هتروتروف ها موردبررسی قرار گرفت.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر، پژوهشی کاربردی و از دسته مطالعات توصیفی- تحلیلی، پیمایشی و همبستگی هست که به‌صورت مقطعی انجام گرفت. در اجرای این طرح 35 استخر موجود در شهر کرج موردمطالعه قرار گرفت. بدین منظور نمونه‌برداری هرماه یک نمونه به مدت 9 ماه از استخرهای شنا صورت گرفت و سنجش کدورت، pH ، کلر باقیمانده آزاد در هنگام نمونه‌برداری و آزمایش کلیفرم ها و شمارش هتروتروفها در آزمایشگاه آب و فاضلاب صورت گرفت. درنهایت اطلاعات به‌دست‌آمده با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون همبستگی پیرسان مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: از مجموع 315 مورد آزمایش کلیفرم، 2/90درصد پاک گزارش گردید. از مجموع 315 مورد آزمایش HPCمیزان 7/99 درصد در محدوده پاک به دست آمد. حداقل HPC گزارش‌شده صفر، حداکثر 250 با میانگین 18/11 و انحراف معیار 698/26 هست. با استفاده از آزمون همبستگی پیرسان بین باکتری‌های هتروتروف با کدورت آب و مساحت به شناگر نیز ارتباط معنی‌داری وجود داشته است. در این مطالعه بین آلودگی آب استخرشنا با مساحت استخر ارتباط معنی‌داری وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به‌دست‌آمده، رعایت آیین‌نامه مقررات بهداشتی استخر و مسائل فنی می‌تواند در کاهش آلودگی میکروبی و هتروتروف ها مؤثر باشد.
واژه‌های کلیدی: ظرفیت استخر، مساحت استخر، آلودگی میکروبی
متن کامل [PDF 227 kb]   (505 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۱XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 4 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها