:: دوره 5، شماره 1 - ( 8-1396 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 43-56 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه کارایی منقعدکننده پلی‌دی‌آلیل دی‌متیل آمونیوم کلراید با فریک کلراید در تصفیه آب شرب اهواز
فردوس کریمی، نغمه عروجی، افشین تکدستان
دانشیار، مرکز تحقیقات فناوری‌های زیست محیطی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (804 مشاهده)
زمینه و هدف: PolyDADMAC در تصفیه آب و فاضلاب به عنوان یک ماده منعقد کننده آلی اولیه خنثی کننده مواد کلوئیدی دارای بار الکتریکی منفی استفاده می‌شود و در مقایسه با منعقد کننده‌های معدنی حجم لجن را بیشتر کاهش می‌دهد. مطالعه حاضر با هدف بررسی و مقایسه کارایی منعقد کننده نوین پلی دی آلیل دی متیل آمونیوم کلرید درمقایسه با فریک کلراید درحذف کدورت، کلیفرم و مواد آلی از آب آشامیدنی صورت پذیرفت.
مواد و روش‌ها: این پژوهش در مقیاس آزمایشگاهی و با استفاده از دستگاه جارتست در تصفیه خانه آب اهواز انجام شد.در این پژوهش انعقاد آب خام با استفاده از PolyDADMAC به تنهایی،اختلاط همزمان فریک کلراید و PolyDADMAC و فریک کلراید به تنهایی مورد مطالعه قرار گرفت. ﻣﺤﺪﻭﺩﻩ ﻣـﻮﺭﺩ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﺑﺮﺍﻱ ﮐﺪﻭﺭﺕ‌های (NTU3850،80)، pH (9-5) ﻭ ﻏﻠﻈﺖ‌های مختلف ﻣﺎﺩﻩ ﻣﻨﻌﻘﺪ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺷﺪ. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزار Excel, SPSS و آزمون آنالیز واریانس یکطرفه (p<0.05) صورت گرفت.
یافته‌ها: بهینه ترین شرایط کارایی PolyDADMAC در کدورت NTU3850 ،در 8pH=، سرعت اختلاط سریع معادل rpm120 و دوز بهینه 5/0 میلی‌گرم در لیتر مشاهده گردید که در دوز بهینه 5/0 میلی‌گرم در لیتر راندمان حذف کدورت برابر با 84/99 درصد بدست آمد.دوز بهینه فریک کلراید به همراه PolyDADMAC، به ترتیب 15 و 4/0 میلی‌گرم در لیتر به دست آمد. در غلظت های بالاتر PolyDADMAC پایداری ذرات معلق دیده شد. به علاوه فلوکهای تشکیل شده توسط PolyDADMAC درشت تر و برای ته نشینی به زمان کمتری احتیاج داشتند.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصله از مقایسه اثر منعقدکننده‌های ذکرشده در حذف کدورت‌های بالا (NTU 3850)، بیانگر کارایی خوب PolyDADMAC به عنوان منعقدکننده نسبت به فریک کلراید می باشد. همچنین نتایج حاصله نشان داد که راندمان حذف متاثر از کدورت اولیه بوده به طوری که هر چه کدورت اولیه بیشتر باشد راندمان حذف نیز بیشتر خواهد بود.
واژه‌های کلیدی: Poly dadmac، کدورت، فریک کلراید، انعقاد
متن کامل [PDF 418 kb]   (230 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۷XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 1 - ( 8-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها