:: دوره 5، شماره 3 - ( 2-1397 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 264-276 برگشت به فهرست نسخه ها
حذف BPA از محلول های آبی با استفاده از روش انعقاد الکتریکی با الکترودهای آهن و بهینه سازی آن
سعید پرستار، افشین ابراهیمی، حامد محمدی، نظام الدین منگلی زاده، ایمان پارسه، نسیم رفیعی، ریحانه باقری، مجید هاشمی
چکیده:   (452 مشاهده)
زمینه و هدف: بیس فنل A (BPA) به عنوان یک آلاینده سمی زیست محیطی مطرح می‌باشد که می‌تواند از طریق فاضلاب‌های تصفیه نشده به اکوسیستم های آبی وارد شود. در این مطالعه فرآیند انعقاد الکتریکی که در تصفیه آب و فاضلاب در محدوده وسیعی کاربرد دارد برای حذف BPA بررسی شد.
مواد و روش‌ها: کلیه آزمایش های مطالعه حاضر در سیستم ناپیوسته انجام گرفت. اثر پارامترهای مختلف عملیاتی نظیر pH، فاصله الکترودها، غلظت الکترولیت، غلظت آلاینده، جریان الکتریکی فرآیند و زمان واکنش ارزیابی شدند. تمام آزمایشات در دمای آزمایشگاه (25 درجه سلسیوس) و ولتاژ V 30 انجام شدند.
یافته‌ها: مطابق نتایج، غلظت BPA mg/L 10، جریان الکتریکی mA 1500، pH برابر 7 و فاصله الکترودها cm 5/0 شرایط بهینه حذف بود و در شرایط مختلف کارایی حذف حدود 60 تا 92 درصد بدست آمد.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج بدست آمده می توان به این نتیجه رسید که فرآیند الکتروکواگولاسیون با الکترودهای آهن در شرایط بهینه می تواند BPA را به طور قابل قبولی از محلول های آبی حذف نماید.
 
واژه‌های کلیدی: انعقاد الکتریکی، BPA، الکترودهای آهن، محلول های آبی
متن کامل [PDF 414 kb]   (162 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۷XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 3 - ( 2-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها