:: دوره 5، شماره 3 - ( 2-1397 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 299-308 برگشت به فهرست نسخه ها
انتخاب رهنمود مناسب جهت کاربرد لجن فاضلاب شهری درکشاورزی با استفاده از سسیستم تحلیل سلسله مراتبی
رضا براتی رشوانلو ، مهدی فرزادکیا، محمد ماروسی
دانشجوی دکتری تخصص ، گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (613 مشاهده)
زمینه و هدف: مدیریت لجن فاضلاب به لحاظ اقتصادی، طراحی و زیست محیطی از پرچالش ترین قسمت‌های تصفیه فاضلاب محسوب می‌شود.یکی از روش‌های معمول دفع لجن کاربری آن در زمین‌های کشاورزی است.با توجه به وجود آلاینده‌های مختلف در لجن فاضلاب، کاربری ایمن و موثر آن در زمین کشاورزی نیازمند تدوین رهنمود ویژه است.
روش بررسی:این مطالعه به منظور بررسی رهنمود کشورهای مختلف در زمینه کاربرد لجن فاضلاب در زمین و اولویت بندی آنها با توجه به شرایط بومی ایران با استفاده از آنالیز چند متغیره و بهره گیری از نظر خبرگان و استفاده از روش AHP صورت گرفت.
یافته‌ها: با اعمال مجموعه امتیاز شاخص‌ها و در نظرگرفتن وزن معیارها در مجموع به ترتیب استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحد آمریکا، استرالیا، کانادا، چین، ژاپن، اتحادیه اروپا، روسیه، ترکیه و آفریقا جنوبی حائزبالاترین امتیاز می‌باشند.
نتیجه‌گیری: آنالیز نتایج این مطالعه نشان داد که در میان رهنمودهای مختلف مورد بررسی رهنمود سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا از نظر قابلیت اجرایی، جامعیت، شفاف بودن و دقیق بودن، بیشترین قابلیت اجرایی را در ایران دارد.
واژه‌های کلیدی: لجن، فاضلاب، استاندارد، کاربرددر زمین، AHP
متن کامل [PDF 324 kb]   (262 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۷XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 3 - ( 2-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها