:: دوره 1، شماره 1 - ( 9-1392 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 1-10 برگشت به فهرست نسخه ها
کاربرد فیلتراسیون با مدیای شناور در تصفیه پساب ثانویه به منظور استفاده مجدد
محمد حسینی*، روح الدین مرادی، غلامحسین صفری
دانشجوی دکترای مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران
چکیده:   (3732 مشاهده)

زمینه و هدف: به دلیل کمبود ریزش‌های جوی و تخلیه پساب‌های تصفیه خانه، منابع تأمین آب شرب با تهدید جدی مواجه شده است. برای این منظور تصفیه پساب ثانویه جهت مصارف مجدد ضروری می‌باشد.

روش‌بررسی: در این مطالعه از یک راکتور حاوی بستر سیال به همراه یک واحد فیلتراسیون جهت تصفیه پساب تصفیه خانه شهرک غرب استفاده شد. پارامترهای مختلفی از قبیل BOD5 ، COD، TS، فسفر کل، نیتروژن کل و کدورت مورد سنجش قرار گرفت.

یافته‌ها: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که فیلتراسیون با مدیای شناور قابلیت بسیار بالایی در تصفیه پساب ثانویه دارد. در این مطالعه مشخص گردید که فرآیند مورد نظر قادر است BOD5 و COD را به ترتیب به 75/1 و mg/L 23/3 برساند. همچنین کدورت خروجی از سیستم برابر NTU 04/1 و فسفر کل به کمتر از mg/L 5/0 رسید. از طرف دیگر هیچ گونه راندمان حذفی برای نیتروژن کل مشاهده نگردید و میزان جامدات کل پساب نیز در حد بسیار کم حذف گردید. همچنین بیشترین مقدار حذف پارامترهای مورد نظر در بارهای سطحی 5 تا 5/7 m/h مشاهده گردید.

نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که سیستم مورد استفاده قادر است پساب ثانویه را تاحدی تصفیه کند که بتوان از آن در مصارف ثانویه از قبیل کشاورزی و یا آبیاری استفاده کرد.

واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: پساب ثانویه، استفاده مجدد، مدیای شناور، فیلتراسیون
متن کامل [PDF 351 kb]   (1099 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1393/10/24 | پذیرش: 1393/10/24 | انتشار: 1393/10/24XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 1، شماره 1 - ( 9-1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها