:: دوره 4، شماره 1 - ( 9-1395 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 58-69 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سینیتیکی وایزوترمی حذف روی از آب به وسیله پوسته بلال طبیعی و اصلاح شده با اسید تارتاریک
سید مهدی قاسمی، حسینعلی اصغرنیا، محمود علیمحمدی، عباس احمدنژاد، داود بلارک، کمال الدین کریمیان*
مرکز تحقیقات بهداشت محیط، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران, گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (2584 مشاهده)
زمینه و هدف: فلزروی به عنوان یکی از عناصر ضروی برای انسان محسوب می‌شود اما در غلظت‌های زیاد خصوصا در منابع آب آشامیدنی، باعث مشکلات بهداشتی برای انسان می‌شود که باید به طریقی حذف شود. بنابراین هدف از این تحقیق بررسی کارایی پوسته بلال طبیعی و اصلاح شده با اسید تارتاریک در حذف روی از آب می‌باشد.
روش بررسی: این تخقیق یک مطالعه تجربی- آزمایشگاهی و به صورت ناپیوسته و با تغییر فاکتورهای موثر مانند pH (2 تا 7)، زمان تماس(5 تا 180 دقیقه)، غلظت اولیه روی(10 تا 150 میلی‌گرم در لیتر) و مقدار جاذب(1 تا 6 گرم در لیتر) در 100 میلی‌لیتر آب مقطر صورت گرفت. غلظت روی با استفاده از دستگاه جذب اتمی اندازه‌گیری وظرفیت و درصد جذب مشخص شد. از آنالیزANOVA  برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شد.
یافته‌ها: با افزایش زمان تماس، دوز جاذب و pH و کاهش غلظت اولیه روی میزان حذف افزایش خواهد یافت. در شرایط بهینه میزان جذب برای پوسته بلال طبیعی و اصلاح شده به ترتیب برابر با 91% و 98% بدست آمد. ایزوترم جذب از مدل لانگمویر نوع دو و سینتیک جذب از سینتیک درجه دو کاذب تبعیت بیشتری نشان داد. آنالیزANOVA  نشان داد که تمامی متغیرها تاثیر قابل توجهی در میزان درصد حذف داشتند(05/0>p).
نتیجه‌گیری: براساس نتایج می‌توان اظهار نمود که پوسته بلال مخصوصا پوسته بلال اصلاح شده می‌تواند به عنوان یک جاذب ارزان قیمت و مناسب در حذف روی از محلول‌های آبی مورد استفاده قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: پوسته بلال، روی، ایزوترم جذب، سینیتیک جذب
متن کامل [PDF 511 kb]   (915 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/11/24 | پذیرش: 1395/11/24 | انتشار: 1395/11/24XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 1 - ( 9-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها