:: دوره 8، شماره 3 - ( 3-1400 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 314-328 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی و مقایسه پارامترهای فیزیکوشیمیایی و زیستی بین کمپوست و ورمی کمپوست تهیه شده به‌روش ویندرو از لجن هاضم هوازی تصفیه‌خانه فاضلاب شهر همدان
عیسی سلامی ناصریان ، مهرداد چراغی* ، بهاره لرستانی، سهیل سبحان اردکانی، مریم کیانی صدر
دکترای تخصصی علوم محیط‌زیست، دانشیار گروه محیط‌زیست، دانشکده علوم پایه، واحد همدان، دانشگاه آزاد اسلامی، همدان،
چکیده:   (118 مشاهده)
زمینه و هدف: تولید کمپوست یک فرآیند تصفیه زیستی پسماندهای جامد آلی است که برای بازیابی و کاهش حجم مواد زائد و برنامه تثبیت کاربرد دارد. هدف این مطالعه مقایسه پارامترهای فیزیکوشیمیایی و زیستی بین کمپوست و ورمی کمپوست تولیدی به روش ویندرو از لجن هاضم هوازی تصفیه‌خانه فاضلاب شهر همدان بوده است.
مواد و روش­ها: با استفاده از روش ویندرو، نسبت به تولید کمپوست از لجن بستر دفعی لجن خشک­کن (لاگون) تصفیه­خانه فاضلاب شهر همدان و مخلوط کردن با مواد حجیم کننده اقدام شد. همزمان، تولید ورمی کمپوست از لجن دفعی با بکار گیری کرم خراطین (Eisenia fetida) در طی مدت 15 هفته انجام شد. تجزیه و تحلیل داده- هـا بـا اسـتفاده از نـرم افـزار SPSS انجام شد.  
یافته­ها: تفاوت معنی داری در پارامترهای نسبت کربن به ازت (C/NpH، رطوبت، خاکستر، مواد آلی و سدیم بین دو نوع کود کمپوست و ورمی کمپوست وجود نداشت در حالی که، از نظر مقادیر عناصر مس، کادمیوم، نیکل، سرب، روی و همچنین پارامترهای دما، کربن، نیتروژن، فسفر، منیزیم، کلسیم، مجموع کلیفرم و کلیفرم مدفوعی بین دو نوع کود کمپوست و ورمی کمپوست تولیدی از لجن هاضم هوازی تفاوت معنی دار وجود داشت. همچنین، میانگین غلظت فلزات سنگین در هر دو نوع کود کمپوست و ورمی کمپوست تولیدی از لجن هاضم هوازی کمتر از حد استاندارد EPA بود.
نتیجه گیری: نتایج نشان داد که مقادیر فلزات نیکل و سرب، عناصر غذایی کربن، نیتروژن، فسفر، منیزیم و جمعیت میکروبی کلیفرم مدفوعی در کمپوست تولیدی بیشتر از ورمی کمپوست و مقادیر فلزات مس، کادمیوم و روی و جمعیت میکروبی مجموع کلیفرم در ورمی کمپوست بیشتر از کمپوست تولیدی بوده است. بنابراین، می­توان اذعان داشت که هر دو کود کمپوست از کیفیت مناسبی برای استفاده در کشاورزی و فضای سبز برخوردارند.  
واژه‌های کلیدی: پارامترهای فیزیکوشیمیایی و میکروبی، پسماند، لجن فاضلاب، کمپوست، کرم خراطین.
متن کامل [PDF 996 kb]   (68 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/1/14 | پذیرش: 1400/3/17 | انتشار: 1400/3/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 3 - ( 3-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها