:: دوره 4، شماره 2 - ( 12-1395 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 174-184 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی کیفی آب‌های سطحی و اولویت‌بندی عوامل مؤثر در آلودگی این آب‌ها با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی فازی Topsis
مهدی کماسی*، سروش شرقی
استادیار، دکتری مهندسی آب و سازههای هیدرولیکی، گروه مهندسی عمران، دانشگاه آیت اله العظمی بروجردی (ره)، بروجرد، ایران
چکیده:   (3082 مشاهده)

زمینه و هدف: امروزه با رشد صنعت و افزایش جمعیت، منابع آبی با مشکل کمبود جدی مواجه شده است. این کمبود منابع آبی ایجاب می‌کند در مورد مدیریت در بخش صنعت و کشاورزی تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شود. از میان منابع مختلف آبی، آب‌های سطحی بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرند. مهم‌ترین آلوده‌کننده‌های این منابع، آلاینده‌های صنعتی، دترجنت­ها (گندزداها)، آفت‌کش‌ها، مواد رادیواکتیو، گرما و غلظت نمک‌های محلول هستند.

مواد و روش­ها: در این مقاله، ابتدا میزان اهمیت هر آلاینده با توجه به اثرات و نتایج آن موردبررسی قرار می‌گیرد و سپس ارزیابی کیفی آب‌های سطحی ازنقطه‌نظر آلاینده‌های ذکرشده موردمطالعه قرار می‌گیرد. به‌منظور ارزیابی میزان اهمیت نسبی این آلاینده‌ها، ابتدا با استفاده از نرم‌افزار Topsis، اولویت‌بندی این عوامل به‌عنوان یکی از روش‌های تحلیل سلسله مراتبی انجام‌گرفته و سپس با استفاده از مدل‌سازی روش درخت تصمیم، با استفاده از نرم‌افزار WEKA، اهمیت هر عامل بررسی و در صورت عدم برآورده شدن میزان حداقل اهمیت، از درخت تصمیم حذف می‌شوند.

یافته­ها: نتایج بدست آمده از تحلیلی فازی Topsis گویای این مهم است که از میان شش آلاینده­های موردبررسی در این پژوهش، آب‌های سطحی و آب‌های زیرزمینی به ترتیب به میزان 74% و 26% در معرض ریسک آلودگی هستند. از سویی نتایج بدست آمده از درخت سلسله مراتبی در نرم‌افزار Weka نشان داده است که عامل گرما، نمک­های محلول و آلاینده‌های صنعتی به ترتیب دارای ضریب تأثیر یا خلوص 1338/0، 0523/0 و 2694/1 می‌باشند.

نتیجه‌گیری: آب‌های سطحی به‌طور نسبی در مقایسه با آب­های زیرزمینی بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرند. همچنین عامل گرما و غلظت نمک­های محلول از کم‌ادراری عوامل و آلاینده‌های صنعتی از تأثیرگذارترین آلاینده­ها  در آلودگی آب­های سطحی محسوب می­شوند.

واژه‌های کلیدی: ارزیابی کیفی آب‌های سطحی، Topsis، نرم‌افزار Weka، روش تحلیل سلسله مراتبی فازی، آلاینده‌های آب.
متن کامل [PDF 362 kb]   (6556 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1396/3/9 | پذیرش: 1396/3/9 | انتشار: 1396/3/9XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 2 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها